RAMEN TONKOTSU
RAMEN TONKOTSU
RAMEN TONKOTSU
Ramen i sushi to klasyka kuchni japońskiej. Długo spierano się o jego pochodzenie, jednak teraz uważa się, że trafił do Japonii z Chin w 1859 roku. Istnieje wiele odmian tego dania i wszystkie wymagają poświęcenia sporej ilości czasu na jego przyrządzenie. Poniżej znajdziecie przepis na Ramen Tonkotsu. Prawidłowo przygotowany na pewno będzie zaskoczeniem i niespodzianką dla domowników i gości. Danie jest dość złożone, dlatego niektóre skłądniki musimy przygotować dzień wcześniej. 
1.Do tego rodzaju ramena niezbędne będzie 6 kilogramów kości wieprzowych. Na zdjęciu widać kości występujące przy karczku, pocięte na grube plastry, przednie golonki i bardzo ważne dla tego dania kości szpikowe.
To dzięki nim bulion nie będzie klarowny tylko biały jak mleko. To właśnie wyróżnia ten rodzaj ramenu od innych. Kości przekładamy do pojemnika lub garnka i zalewamy zimną wodą. Pojemnik wkładamy do lodówki na 24 godziny.
2.W tym samym dniu przygotujemy jeszcze dwa ważne dodatki do tego dania: jajka i mięso.
Składniki:
-1 cebulka dymka pokrojona na 5cm kawałki,
-2 rozgniecione ząbki czosnku,
-3 plastry imbiru,
-300ml jasnego sosu sojowego,
-100ml mirinu,
-100ml sake,
-1 łyżka cukru z trzciny cukrowej,
- kilka dużych, w miarę bez tłuszczu kawałków karczku.
Najczęściej mięsny dodatek tego dania to rolada z boczku wieprzowego chashu (przepis http://delikatesyazjatyckie.pl/newsdesk_info.php?&newsdesk_id=364), ale istnieje także wersja gotowana. Mięso, czosnek, dymkę i imbir wkładamy do  mocnego plastikowego worka. Do małego garnka wlewamy sos sojowy, mirin, sake i dokładamy cukier palmowy. Płyn doprowadzamy do wrzenia i krótko gotujemy. Po ostygnięciu połowę powstałej marynaty wlewamy do worka i zgrzewamy brzeg, zamykając worek.
Tak przygotowany pakunek wkładamy do garnka i wlewamy gorącą wodę. Przez 5 godzin gotujmy mięso w temperaturze 60 st. C.
Po tym czasie wyciągamy worek z wody, a gdy wystygnie, wkładamy do lodówki.
Następny etap to przygotowanie jajek.Nakłuwamy "czubek" surowego  jajka igłą, aby skorupka nie pękała podczas gotowania. Jajka wkładamy do osolonej wrzącej wody. Po 6 minutach gotowania studzimy je w zimnej wodzie. Po obraniu jajek ze skorupki, układamy je ciasno w naczyniu. Wlewamy zimną przegotowaną wodę do 1/2 wysokości jajek i dolewamy resztę marynaty. Jajka muszą być całkowicie pokryte płynem. Możemy je przycisnąć, aby nie wypływały. Umieszczone w lodówce będą spokojnie marynować się do następnego dnia.
3. Na drugi dzień układamy  kości w dużym garnku i zalewamy zimną wodą.  Przez 10 minut gotujemy kości, od czasu do czasu zbieramy szarą pianę z powierzchni wody. Podgotowane kości odcedzamy, a po ostygnięciu myjemy pod bieżącą wodą.
Czyste kości wkładamy do dużego garnka i wlewamy wodę. Nad kośćmi powinno być co najmniej 5 cm wody. Wstawiamy garnek na źródło ciepła. Przygotowujemy 15 cebulek dymek pokrojonych na 8-10 centymetrowe kawałki, rozgniatamy 20 dużych ząbków czosnku., trzy duże cebule dzielimy na cztery części,  oraz 150g  imbiru kroimy w plastry. Wszystkie te składniki dokładamy do gotującej się wody.
Bardzo ważne, woda cały czas powinna intensywnie bulgotać, aby wypłukać wszystkie najlepsze składniki z kości. Garnek przykrywamy pokrywką i co 30 minut mieszamy i sprawdzamy poziom płynu. W razie potrzeby dolewamy wrzącą wodę. Wywar gotujemy przez 8-10 godzin, aż straci klarowność i stanie się mleczno-biały.
4. Podczas gotowania zupy nie dodaje się żadnego słonego elementu. Aby poprawić i wzmocnić smak, Japończycy przed nalaniem wywaru do miski wlewają sosy, takie jak: tsuyu i shio. Na szczęście ten pierwszy mamy gotowy w naszej ofercie http://delikatesyazjatyckie.pl/tsuyu-umami-500ml-p-1166.html.  Jednak drugi musimy przygotować  sami. Składa się on z:
-3 łyżeczki soli morskiej,
-4 łyżki sake,
-2 łyżki stołowe mirinu,
-1 łyżka oleju sezamowego,
-2 łyżeczki jasnego sosu sojowego,
-2 ząbki drobno siekanego czosnku.
Wszystkie składniki łączymy ze sobą
5. Pod koniec gotowania wywaru możemy przygotować pozostałe składniki dania. Gotujemy makaron, mięso kroimy na 5mm plastry, a jajka kroimy za pomocą nitki na pół. Świetnym dodatkiem będą także zielone i białe części cebulki dymki, kukurydza z puszki, plastry bambusa, sezam oraz dodatek wzmacniający smak: prażone glony morskie. Na dno dużej miski wlewamy 2 łyżki tsuyu i 1 łyżkę shio . Wkładamy solidną porcję ciepłego makaronu. Wlewamy gorący bulion i dodajemy pozostałe składniki. 


Zawartość Sklepu nie jest ofertą w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Kupujący składając zamówienie składa jedynie propozycję zawarcia umowy. Dopiero potwierdzenie rozpoczęcia realizacji zamówienia przez Sklep, przesłane emailem na adres Klienta podany w zamówieniu, jest oświadczeniem o przyjęciu oferty, o której mowa wcześniej.