Przepisy
CHAPATI  


CHAPATI
CHAPATI
CHAPATI
Chapati to okrągłe pszenne placki, będące podstawą kuchni indyjskiej i pakistańskiej. Pieczone są na gorącym kamieniu, a pod koniec trzymane są chwilę nad otwartym ogniem. Wtedy płaski placek momentalnie napełnia się powietrzem zwiększając swoją wysokość z 3mm do 60-80mm. Świetnie smakują świeżo upieczone z klarowanym indyjskim masłem ghee lub zwykłym masłem czosnkowym. Chapati często zastępuje widelec i łyżkę, kawałek pieczywa moczy się w daniu i nagarnia kawałki warzyw lub mięsa. Zachęcamy do upieczenia własnych chapati, bo dania z curry spożywane w ten sposób smakują wyśmienicie. Upieczenie chapati w domu w tradycyjny sposób jest raczej niemożliwe, ale istnieje możliwość wykonania go w naszych kuchniach na tradycyjnej kuchence gazowej lub płycie ceramicznej. W naszym przepisie użyliśmy 500g specjalnej mąki pszennej z której można wykonać 10 placków.
Składniki: 
-500g mąki chapati,
-10g soli kuchennej,
-3 łyżki oliwy,
-250ml letniej wody.
Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i wyrabiamy ciasto do momentu, aż przestanie kleić się do ręki i miski. Ma być sprężyste i lekko twarde. Jeżeli jest za twarde możemy dolać troszeczkę wody i z powrotem je wyrobić. Formujemy kulę, którą smarujemy minimalną ilością oliwy, przykrywamy ściereczką i odkładamy na 20-30 minut. Dzielimy ciasto na 10 kawałków z których formujemy kulki. W palcach rozgniatamy je formując grube placuszki, które obtaczamy w mące.
Rozwałkujemy ciasto na 3 milimetrowe okrągłe placki. Rozgrzewamy suchą patelnię. Gdy będzie już bardo gorąca kładziemy placek.
Gdy na jego powierzchni będzie widać lekkie blade uwypuklenia przewracamy go na drugą stronę. Podpiekamy do momentu aż pod spodem pojawią się jasno brązowe plamki.
Przewracamy jeszcze raz i wtedy momentalnie placek wypełni się powietrzem.
Przekładamy chapati na talerz i jeszcze gorący smarujemy masłem czosnkowym. Smak i zapach nie do opisania.     


Statystyka:
Przeglądano: 1313
Wolności 60
58-500 Jelenia Góra
+48 509 776 470
sklep@delikatesyazjatyckie.pl

Sklep


Zakupy


Inne


Delikatesy Azjatyckie © Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt & realizacja
Zawartość Sklepu nie jest ofertą w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Kupujący składając zamówienie składa jedynie propozycję zawarcia umowy. Dopiero potwierdzenie rozpoczęcia realizacji zamówienia przez Sklep, przesłane emailem na adres Klienta podany w zamówieniu, jest oświadczeniem o przyjęciu oferty, o której mowa wcześniej.