ZUPA PHNOM PENH  Z WIEPRZOWINĄ I KREWETKAMI
ZUPA PHNOM PENH  Z WIEPRZOWINĄ I KREWETKAMI
ZUPA PHNOM PENH  Z WIEPRZOWINĄ I KREWETKAMI
Smaczna i aromatyczna zupa Phnom Penh pochodzi z Kambodży. Podstawowe składniki to  bulion wieprzowy i makaron ryżowy oraz duża ilość smacznych dodatków takich jak: plasterki gotowanej wieprzowiny, kulki z mielonej wieprzowiny, żeberka i podroby wieprzowe, gotowane krewetki i kalmary, smażony czosnek i szalotki, kiełki oraz świeża kolendra i szczypior. Oczywiście można zrezygnować z niektórych dodatków. Aby ugotować tą smaczną zupę musimy przygotować następujące składniki: 
-3kg kości wieprzowych,
-2 kawałki, każdy ok. 1/2kg łopatki wieprzowej, 
-20g suszonych krewetek,
-500g marchewki pokrojonej na 4 centymetrowe kawałki,
-3 cebule,
-2 łyżki bulionu wieprzowego lub drobiowego,
-5 łyżek sosu rybnego.
Do przygotowania zupy najlepiej nadają się grube, pocięte, szpikowe kości wieprzowe. Układamy je w garnku,wlewamy zimną wodę i wstawiamy na źródło ciepła. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 10 minut. Na powierzchni wody zbierze się warstwa brzydkich szumowin, które są niczym innym jak ściętym białkiem.
Aby się go pozbyć musimy przełożyć garnek do zlewu i wlać zimną wodę. Każdą kość myjemy pod bieżącą wodą z resztek szumowin, przekładamy do czystego garnka i wlewamy ok. 6 litrów wody. Dodajemy suszone krewetki, cebule, wcześniej opalone nad palnikiem gazowym lub przysmażone na suchej patelni  oraz marchew. Wsypujemy bulion wieprzowy lub drobiowy i wlewamy sos rybny.
Gotujemy wywar przez ok. 3-4 godziny, od czasu do czasu ściągając ewentualne resztki szumowin. Jeżeli podczas całego procesu gotowania odparuje zbyt wiele wody możemy uzupełnić ją wrzącą wodą. Musimy jednak uważać, aby za bardzo nie rozcieńczyć bulionu. Na koniec powinno nam zostać ok. 3 litrów wywaru. Godzinę przed zakończeniem gotowania dokładamy mięso z łopatki, które po ugotowaniu i pocięciu na cienkie plasterki będzie doskonałym dodatkiem do zupy. W tym czasie możemy przygotować inny smaczny składnik: mięsne pulpeciki. Do przygotowania pulpecików mielimy na drobnym sicie drugi kawałek łopatki. Dokładamy drobno pokrojoną dymkę, siekany czosnek, 2 łyżki sosu rybnego, 1 łyżeczkę cukru i 1 łyżeczkę mielonego białego pieprzu.
Masę ręcznie mieszamy dosypując panierkę panko w takiej ilości, aby z masy można było formować 3 centymetrowe kulki.
Gotujemy je we wrzątku przez 4 minuty, następnie w tej samej wodzie gotujemy przez 2 minuty ogonki krewetek. Do miski wkładamy namoczony makaron ryżowy, krewetki, mięso i kulki wieprzowe. Wlewamy wrzący bulion i na wierzch dokładamy: świeżą kolendrę, drobno siekany szczypior, smażoną szalotkę i cienkie plasterki czerwonej cebuli oraz plasterki czerwonego chilli. Świetnym dodatkiem będą, także świeże kiełki sojowe.
 


Zawartość Sklepu nie jest ofertą w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Kupujący składając zamówienie składa jedynie propozycję zawarcia umowy. Dopiero potwierdzenie rozpoczęcia realizacji zamówienia przez Sklep, przesłane emailem na adres Klienta podany w zamówieniu, jest oświadczeniem o przyjęciu oferty, o której mowa wcześniej.